A  B  C  D  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  S  Š  U  V  Z
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 55 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Izraz Opis
Bonton

1. ukupnost pravila o dobru i prikladnu ponašanju u društvu
2. knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva

(fr. bon ton doslovno znači dobar zvuk)

Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, npr. Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Međutim, pravila ponašanja nisu u svim regijama svijeta ista, stoga nisu ni svi bontoni isti.
Osobe koje ne poznaju bonton, ili ga se ne pridržavaju, nisu prihvaćene u svim društvima te se smatraju nepristojnima i loše odgojenima.