A  B  C  D  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  S  Š  U  V  Z
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 55 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Izraz Opis
Didaktika

Dio pedagogije koji se bavi svrsishodnošću nastave i istraživanjem nastavnih metoda, znanost o nastavi.

Državna matura

Skup ispita iz određenih nastavnih predmeta koje je učenik učio tijekom svoga  četverogodišnjega srednjoškolskog obrazovanja.

Cilj je državne mature provjera i vrjednovanje postignutih znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima.

Ispiti državne mature standardizirani su ispiti iz općeobrazovnih predmeta koji se provode u cijeloj državi u isto vrijeme pod jednakim uvjetima i kriterijima za sve učenike. Ispite organizira i provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u suradnji sa školama.

Uvođenje državne mature osigurava ne samo veću objektivnost učeničkih školskih postignuća na nacionalnoj razini, nego je ujedno i poticaj učiteljima i nastavnicima za bolje poučavanje u osnovnoj i srednjoj školi, a učenicima za bolje učenje te ukupno podizanje kvalitete odgoja i obrazovanja u školi.